kolor

Projekt mieszkania dla młodej rodziny


IDEA

 

Pierwszą rzeczą, jaką usłyszałam, kiedy zaczynałam projektować to wnętrze było: “chcemy, żeby miało nasz charakter”. W tym projekcie nie liczyły się trendy czy mody, ale zrozumienie jak we wnętrzu odbijają się cechy jego mieszkańców.

Drugim tropem projektowym było stworzenie wnętrza, które odpowie na zmieniające się w czasie potrzeby jego właścicieli. Obecnie jest to pracująca zdalnie para, która lubi gotować i prowadzi “dom otwarty” dla przyjaciół. W przyszłości jednak planuje posiadanie potomstwa oraz zmianę pracy na częściowo stacjonarną. Ważne było, żeby zaprojektowana przestrzeń pozwalała na elastyczne dopasowanie do potrzeb jej mieszkańców.

Projekt wymagał ode mnie bardzo dobrego zrozumienia potrzeb jego przyszłych mieszkańców i dużej wrażliwości. Był ciągłym dialogiem między projektantem a właścicielami, co dało możliwość zaprojektowania wnętrza o bardzo indywidualnym charakterze.

 

Zmiana układu

 

Pierwszym wyzwaniem projektowym było przeprojektowanie układu tego osiemdziesięcioczterometrowego mieszkania. Dzięki zmianie układu z trzypokojowego mieszkania z oddzielną kuchnią, powstało mieszkanie o czterech pokojach: dwóch sypialniach, gabinecie i salonie ze strefą kuchenną, z dodatkową toaletą i pralnią.

 

“Mebel”

 

Układ mieszkania opiera się na centralnym trzonie, który podczas pracy nad projektem zyskał miano “mebla”. Jest to przebiegający przez centralną część mieszkania ciąg szaf, w których wnętrzu zostało ukryte niewielkie pomieszczenie gospodarcze. Dzięki zastosowaniu tego samego koloru na całej powierzchni “mebla”, każdy z pokoi nawiązuje swoją kolorystyką do pozostałych.

 

Obłości

 

Motywem przewodnim mieszkania są zaoblenia. Zostały one wprowadzone po zmianie układu. Zaokraglone rogi pozwoliły na punktowe poszerzenie ciągu komunikacyjnego i używanie go w bardziej naturalny i komfortowy sposób. Podobny zabieg został zastosowany w łazience, gdzie zaokrąglony został portal wejściowy oraz wanna.

Obłości zostały również użyte jako detal w projekcie zabudowy kuchennej oraz stołu jadalnianego.

 

Kolorystyka

 

Niebiesko-szary kolor “mebla” był punktem odniesienia do wyboru pozostałych barw. Na początku procesu projektowego został zestawiony z tęczowym lustrem, które zmienia swój kolor w zależności od tego pod jakim kątem się na nie patrzy. To właśnie te dwa elementy wyznaczyły kolorystykę dla całego mieszkania.

Kolor żółty, zastosowany na szafkach kuchennych, to barwa, jaką przybiera tęczowe lustro, gdy patrzy się na nie stojąc w salonie, twarzą w stronę kuchni. Stojąc w kuchni odbicie w lustrze ma kolor magenta, który koresponduje z intensywną czerwienią kanapy. Z kolei kiedy siedzi się na kanapie, lustro ma kolor ciemnej zieleni, współgrającej z kolorem drewnianego stołu oraz zabudowy w korytarzu.

Wszystkie zastosowane w projekcie barwy mają podobną głębię koloru. Ich nasycenie maleje w zależności od funkcji pomieszczenia: dlatego sypialnie utrzymane są w kolorach małonasyconych, które sprzyjają relaksowi.

 

Materiały

 

Materiały zastosowane w projekcie miały być współczesne, ale równocześnie ponadczasowe. Podłogi wykonane w pokojach, korytarzu oraz salonie wykończone są naturalnym drewnem dębowym. Podłoga w kuchni, łazienkach, pralni i holu wykończona jest matową żywicą poliuretanową.
Marzeniem inwestorów było posiadanie stalowego blatu kuchennego oraz wykończonych drewnem szafek.