wystawa

co: wystawa
gdzie: Monachium
autorzy: studenci wzornictwa TU Munich

dlaczego: bo to super ważne

 

Wystawa rozpoczynała się ekspozycją przedmiotów, które zostały kupione, ale nigdy nie były użyte. Chyba każdy z nas ma taką wstydliwą kolekcję – osłonkę na doniczki, która miała byc idealna, ale trafiła gdzieś w kąt, bo była zbyt duża. Buty, który miały być tymi jedynymi, ale okazało się, że odcień nie pasuje, mimo to zostały na dnie szafy, na kiedyś, na później. Spodnie na „jak już będę chudsza”, ukulele bo „kiedyś nauczę się grać”. Drobne wyrzuty sumienia, które każdy z nas ma.

 

Kolejnym elementem ekspozycji była seria plakatów przeplatająca się z opisami projektów i aplikacji, które mogłyby pomóc w zmianie sposobu wytwarzania i konsumowania dóbr. Znalazły się tam przykłady ciekawe – jak strona Treibgut, która służy do redystrybucji materiałów użytych do tworzenia modeli architektonicznych, elementów wystaw czy eksponatów.

 

Były też przerażające – jak aplikacja służąca do redukcji odpadów pochodzących z produkcji mięsa. Aplikacja ta pozwalała na wybór rodzaju i porcji mięsa jaką dana osoba chciałaby kupić. Po wyborze przez użytkownika mięsa, które było mu potrzebne, szukała innych, w tym samym regionie, którzy chcieliby kupić pozostałe części mięsa. Dopiero po zebraniu wystarczającej ilości chętnych na mięso zwierzę byłoby zabijane. Przerażająco skuteczne.

 

ostatnią częścią wystawy były pary przedmiotów zestawione z pytaniem „które z nich jest ekologiczne?”

papierowa torba czy ta z materiału

eco owoc zapakowany w plastik czy ten do kupienia bez plastikowej torby

auto elektryczne czy tradycyjne

wielorazowy plastikowy kubek czy jednorazowy – papierowy

Są to pytania, na które odpowiedź tylko z pozoru jest prosta. Jednak w momencie kiedy zacznie się zadawać pytania o to z czego poszczególne przedmioty były wykonane, jaką drogę przebyły czy w jakich warunkach były wykonane zadanie staje się trudniejsze.

 

Dla mnie ta wystawa była jedną z bardziej poruszających. Minęło kilka tygodni od odwiedzin w Monachium a ja nadal nad nią myślę. Bo czy my tak naprawdę wiemy co to jest ekologia? Czy wiemy jak żyć ekologicznie? Czy materiałowe torby i wielorazowe kubki sprawiają, że jesteśmy ekologiczni?

 

Ja ciągle jeszcze nad tym myślę. A Wy?